9 výhod a účívania oregánového oleja

Čo to je?

Oregano je voňavá bylina, ktorá je známa ako prísada do jedál. Môže sa však tiež skoncentrovať na éterický olej nabitý antioxidantmi a silnými zlúčeninami, ktoré majú preukázané zdravotné výhody.

Extrakt z oregana je extrakt, ktorý je vhodný na konzumáciu ako aj na aplikáciu na pokožku.  Je zaujímavé, že oreganový olej je účinné prírodné antibiotikum a protiplesňové činidlo a môže vám pomôcť schudnúť a znížiť hladinu cholesterolu.

 

Použitie:

– Vezmite jednu kvapku oreganového oleja do 250 ml tekutiny na udržanie zdravej imunitnej funkcie.
– Dajte jednu kvapku oreganového éterického oleja na miesto sušeného oregana do špagetovej omáčky, pizzovej omáčky alebo na pečienku.
– Dajte10 kvapiek oleja z oregana do fľaše s rozprašovačom doplnte ju vodou a môžete s následne čistiť povrchy nábytku.

Dávkovanie: vnútorné – 1 krát denne zriedené s min. 250 ml vody, a užívať maximálne po dobu 2 týždňov.
vonkajšie použitie – zriediť s olivovým olejom a potrieť postihnuté miesto

1. Prírodné antibiotikum

Baktéria Staphylococcus aureus je jednou z najbežnejších príčin infekcie, ktorá vedie k ochoreniam, ako je otrava jedlom a kožné infekcie. Jedna konkrétna štúdia sa zamerala na to, či olej z oregana zlepšil prežitie 14 myší infikovaných Staphylococcus aureus. Zistilo sa, že 43% myší, ktorým bol podávaný oreganový éterický olej, žilo posledných 30 dní, čo je miera prežitia takmer taká vysoká ako 50% miera prežitia u myší, ktoré dostávali bežné antibiotiká.

2. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu

V jednej štúdii dostalo 48 ľudí s mierne vysokým obsahom cholesterolu rady týkajúce sa stravovania a životného štýlu, ktoré by im pomohli znížiť hladinu cholesterolu. Tridsaťdva účastníkov tiež dostávalo denne extrakt z oreganového oleja. Po 3 mesiacoch mali tí, ktorým bol podávaný oreganový olej, nižší LDL (zlý) cholesterol a vyšší HDL (dobrý) cholesterol v porovnaní s tými, ktorým bola poskytnutá iba strava a a zmena životného štýlu. Carvacrol, hlavná zlúčenina v oreganovom oleji, tiež pomáhala znižovať hladinu cholesterolu u myší, ktoré boli kŕmené stravou s vysokým obsahom tukov počas 10 týždňov.

3. Silný antioxidant

Antioxidanty pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Predpokladá sa, že poškodenie voľnými radikálmi zohráva úlohu pri starnutí a rozvoji niektorých chorôb, ako sú rakovina a srdcové choroby. Voľné radikály sú všade a sú prirodzeným produktom metabolizmu. Môžu sa však hromadiť v tele vystavením environmentálnym faktorom, ako sú cigaretový dym a látky znečisťujúce ovzdušie.

Jedna staršia štúdia skúmajúca skúmavky porovnávala obsah antioxidantov v 39 bežne používaných bylinách a zistila, že oregano malo najvyššiu koncentráciu antioxidantov. Zistilo sa, že oregano obsahovalo 3–30-násobok hladiny antioxidantov než v ďalších študovaných bylinách, medzi ktoré patril tymián, majorán a ľubovník bodkovaný.

Gram na gram má oregano tiež 42-krát vyššiu hladinu antioxidantov ako jablká a 4-krát vyššiu hladinu antioxidantov ako čučoriedky. Predpokladá sa, že je to väčšinou kvôli jej obsahu kyseliny rozmarínovej. Pretože náš  oreganový olej je veľmi koncentrovaný, potrebujete oveľa menej oreganového oleja, aby ste získali rovnaké antioxidačné výhody, ako by ste získali z čerstvého oregana.

4. Môže pomôcť pri liečbe kvasinkových infekcií

Kvasinky sú druhom húb. Môžu byť neškodné, ale nadmerný rast môže viesť k problémom s črevami a infekciám. Najznámejšou kvasinkou je Candida, ktorá je najbežnejšou príčinou kvasinkových infekcií na celom svete. V štúdiách na skúmavkách sa zistilo, že olej z oregana je účinný proti piatim rôznym druhom Candidy, ako sú napríklad tie, ktoré spôsobujú infekcie v ústach a pošve. Štúdie na skúmavkách tiež zistili, že Carvakrol, jedna z hlavných zlúčenín oreganového oleja, je veľmi účinný proti orálnej kandide.

5. Prispieva k zdraviu čriev

Symptómy čriev, ako sú hnačky, bolesti a nadúvanie, sú bežné a môžu byť spôsobené črevnými parazitmi. Jedna staršia štúdia poskytla 600 mg oreganového oleja 14 ľuďom, ktorí mali príznaky čriev v dôsledku parazita. Po dennej liečbe po dobu 6 týždňov došlo u všetkých účastníkov k redukcii parazitov a 77% bolo vyliečených.

6. Má protizápalové vlastnosti

Zápaly v tele majú nepriaznivé dopady na zdravie. Výskum ukázal, že oreganový olej môže znižovať zápaly. Je vedeci potvrdené že Carvacrol, jedna z kľúčových zložiek oreganového oleja, zmierňuje zápal. Jedna štúdia priamo aplikovala rôzne koncentrácie Carvakrolu na opuchnuté labky alebo uši myší. Carvacrol znížil opuch labiek a uší o 35–61%, respektíve o 33–43%.

7. Môže pomôcť zmierniť bolesť

Už žiadne tabletky! Oreganový olej bol skúmaný kvôli svojim vlastnostiam tlmiacim bolesť. Pri výskume sa zistilo, že olej z oregana významne znižoval bolesť u myší a mal podobné účinky ako bežne používané lieky proti bolesti. Výskum naznačil, že tieto výsledky boli pravdepodobne dôsledkom obsahu Carvakrolu v oregane (22).

8. Vďaka jeho vlastnostiam je účinný proti rakovine

 

Niekoľko štúdií naznačilo, že Carvakrol, jedna zo zlúčenín oreganového oleja, môže mať vlastnosti proti rakovine. V štúdiách na skúmavkách zameraných na rakovinové bunky preukázal Carvakrol sľubné výsledky proti bunkám rakoviny pľúc, pečene a prsníka. istilo sa, že inhibuje bunkový rast a spôsobuje smrť rakovinových buniek

9. Pomáha pri chudnutí

Vďaka obsahu Carvakrolu v oregane môže oreganový olej napomáhať chudnutiu. V jednej štúdii boli myši kŕmené buď normálnou stravou, stravou s vysokým obsahom tukov alebo stravou s vysokým obsahom tukov a Carvakrolom. Tí, ktorí dostávali Carvakrol spolu so stravou s vysokým obsahom tukov, získali výrazne menšiu váhu a telesný tuk ako tí, ktorí dostali čisto tukovú stravu. Ďalej sa ukázalo, že karvakrol zvrátil reťazec udalostí, ktoré môžu viesť k tvorbe tukových buniek.

Vlastnosti:

Je protiplesňový – Oregánový olej je účinným antifungálnym činidlom vďaka vysokým hladinám tymolu. Tymol je účinný na liečbu bežných plesňových infekcií kandidy, ako sú tie, ktoré spôsobujú infekcie v ústach, kvasinkové infekcie, plesne na nechtoch rúk i nôh, atletickú nohu.

Je antiparazitický – Mnoho druhov parazitov, ako sú škrkavky, pásomnice, vši, ploštice, komáre a blchy, žijú vnútri alebo mimo ľudského tela. Títo paraziti využívajú ľudské telo ako zdroj potravy a ako nosič prenosných chorôb. Oregánový olej, pri požití, eliminuje črevné parazity, a keď sa aplikuje externe, účinne drží od tela vši, ploštice i komáre.

Podporuje trávenie – Oregánový olej pomáha pri trávení tým, že uvoľní svaly gastrointestinálneho traktu GIT a tiež pomôže vyrovnať pomer dobrých a zlých baktérií v čreve. Tymol, jedna z aktívnych zlúčenín v oregane, ktorá pomáha uvoľniť mäkké tkanivo hrdla a žalúdka, čo pomáha znížiť GERD (gastroenterologický reflux), pálenie záhy a nepohodlie po jedle.

Je antivírusový – Oregánový olej má antivírusové vlastnosti, ktoré poskytujú ochranu proti vírusovým infekciám. To znamená, že posilňuje vašu imunitu proti chrípke, mumpsu, osýpkam, kiahňam a iným problémom spôsobeným vírusmi.

Je protizápalový – Oregánový olej má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú upokojiť mnoho typov zápalu, vnútorných alebo vonkajších, spôsobených rôznymi dôvodmi. Keď sa aplikuje lokálne, môže znížiť začervenanie a podráždenie postihnutej oblasti a tiež zmierniť bolesť spojenú s artritídou alebo poranením.