Balzamiko – tekuté korenie a liek v jednom
Aj vy milujete letné večery strávené so svojimi priateľmi na dobrej grilovačke?
Mnohí balzamiko poznajú len ako tekuté dochucovadlo, no vedeli ste, že niektoré druhy musia zrieť v drevených sudoch aj 12 rokov? A dôležité je taktiež, z akého dreva je sud vyrobený, pretože najlepší je na to práve dub, gaštan alebo čerešňa.
Vo svete balzamík platí jedno zásadné pravidlo a to: čím je balzamikový ocot starší, hutnejší a drahší, tým je jeho kvalita vyššia.
Zaujímavosťou je, že v minulosti sa balzamiko pilo aj ako aperitív a to pri slávnostných príležitostiach ako napríklad na svadobnej hostine.
Vzhľadom na nízky obsah kalórií môžeme balzamiko zaraďovať medzi zdravé dochucovadlá!
Balzamiko si našlo svoje uplatnenie hlavne v kuchyni, kde ľahkou korenenou chuťou dopĺňa rôzne pokrmy. Treba s ním ale zachádzať opatrne, pretože táto špecifická chuť môže ľahko prebiť chuť ostatných ingrediencií. Je veľmi dôležité spomenúť, že balzamiko by sa nemalo tepelne spracovávať, pretože sa tak zničí jeho aróma. Najviac sa hodí do šalátov, marinád, dipov ale i k mäsu, či morským plodom.
História balzamika pochádza aj z farmaceutického priemyslu. Je to hlavne z dôvodu priaznivého účinku na kardiovaskulárny systém, pretože prispieva k regulácií krvného tlaku, cukru a cholesterolu.
Pomáha lepšie tráviť a tiež priaznivo vplýva na kvalitu pokožky, keďže je ale jeho zloženie veľmi silné, nemali by sme ho aplikovať priamo na pokožku ale podporovať jej zdravie jeho konzumovaním – teda zvnútra.
Balzamiko obsahuje probiotiká, ktoré zabezpečia, že sa cítime viacej sýty, čo môže veľmi pomôcť pri snahe schudnúť.
Ďalším benefitom je možnosť použiť balzamiko na liečbu rán. Predpokladá sa totiž, že balzamiko má protiplesňové, antivírusové a antibakteriálne účinky, taktiež ale odporúčame jeho konzumáciu, pred priamym nanášaním na ranu.
Veríme, že ak ste dodnes nepočuli tieto fakty o balzamikách, rozhodne Vás to presvedčí o kúpe! Vyskúšajte ho zaradiť do svojho životy aj Vy – neoľutujete!