Informácie o olivovom oleji

Olivový olej obsahuje veľa makro živín, tukov a vitamínov. Je to cenný produkt pre naše zdravie. Stačí sa vziať polievkovú lyžicu a pohár pramenistej vody.

História:

Homer ho nazval „tekuté zlato“. V starovekom Grécku si ním športovci rituálne natierali celé telo. Kvapky z neho presakovali do kostí mŕtvych svätých a mučeníkov cez otvory v ich hroboch.
Olivový olej bol pre národy Stredozemného mora viac ako obyčajné jedlo: bol liečivý, magický, a nekonečný zdroj fascinácie a zázrakov a prameň veľkého bohatstva a moci. Olivovník, symbol hojnosti, slávy a mieru, nám dal svoje listnaté konáre, aby korunoval víťazov v priateľských hrách a krvavej vojne, a olej z jeho ovocia pomazal najušľachtilejšie hlavy v celej histórii. 

Pestovanie olív má staroveké korene. Fosilizované pozostatky predka olivovníka boli nájdené neďaleko Livorna v Taliansku, datované spred dvadsiatich miliónov rokov, hoci k skutočnému pestovaniu v tejto oblasti došlo pravdepodobne až v piatom storočí
B.C. Olivy sa prvýkrát pestovali vo východnej časti Stredozemného mora, v oblasti známej ako „úrodný polmesiac. 

V starovekom Grécku a Ríme bol olivový olej najhorúcejšou komoditou, vyspelé lode sa stavali len za účelom jeho prepravy z Grécka na obchodné miesta okolo Stredozemného mora.

Vlastnosti olivového oleja:

Slnko, kameň, sucho, ticho a samota: to je päť ingrediencií, ktoré vytvárajú ideálne prostredie pre olivovník. Extra panenský olivový olej si ceníme pre jeho výživné a prospešné vlastnosti. Extra panenský olivový olej je najstráviteľnejším z jedlých tukov: pomáha asimilovať vitamíny A, D a K; obsahuje takzvané esenciálne kyseliny, ktoré si naše telo nedokáže vyrobiť; spomaľuje proces starnutia; a podporuje funkciu žlče, pečene a čriev. Je cenený aj pre svoje kulinárske a organoleptické vlastnosti: chuť (sapor), buket (aróma) a farba (farba).

Niektoré extra panenské olivové oleje sú zmesou rôznych druhov olív; ostatné sú vyrobené z jedného kultivaru. Cena extra panenského olivového oleja sa veľmi líši. Vplyv majú dva faktory: kde sa olivy pestujú a aké metódy zberu sa používajú. Niektoré lokality prinášajú bohatšiu úrodu; následne sa ich ropa predáva za menej. Olivovníky vysadené v blízkosti mora môžu priniesť až 20-krát viac ovocia ako tie, ktoré sú vysadené vo vnútrozemí, v kopcovitých oblastiach. Práve v týchto vnútrozemských oblastiach je biotop olivovníkov vytlačený do extrému; ak by boli podmienky len o niečo prísnejšie, stromy by neprežili. Extra panenské oleje vyrobené z týchto stromov majú vyššie organoleptické vlastnosti.