Tajomstvo dlhovekosti

Dnešným spôsob nášho života a každodennej rutiny sú bohužiaľ formované tak, že by sme mali byť veľmi opatrní, aby sme si udržali nielen dobré zdravie, ale aj dobrú kvalitu života, a to bez akýchkoľvek chorôb. Na dosiahnutie tohto cieľa je všeobecne známe, že úplne základným faktorom je každodenná strava.

 

Kréťania po celé storočia prijímajú spôsob stravovania, ktorý im ponúka materská zem s olivovým olejom na najvýznamnejšom mieste. Samotný olivový olej sa používa doslova ako zdroj života. Spotrebováva je nielen na varenie, ale aj na lekárske recepty. Nie je to tak dávno, keď ho ženy denne používali ako hydratáciu pokožky a vlasov, ktoré im dodávali lesk a zdravie. Kréťania aj dnes, keď poznajú svoje prospešné atribúty, vypijú každé ráno jednu lyžicu olivového oleja spolu s pohárom studenej pramenistej vody.

Dedičstvo Kréťanov

Olivový olej ma využitie nie len v kuchyni ale je používaný aj na lekárske účely.

Niekoľko vedcov sa z času na čas zaoberalo prospešnými atribútmi olivového oleja a certifikovali ich proporcionálnymi štúdiami. Jednou z nich a najznámejšou je vznikajúca -štúdia siedmich krajín-, ktorú vypracovala a organizovala Anzel Keysová a ktorá bola pri príležitosti svojho vydania počas 80. rokov minulého storočia úplne jasná a ukázala, že úroveň zdravia Kréťanov bola najvyššia na celom svete a to platí i teraz. Kardiovaskulárne choroby a karcinómy boli pre miestne obyvateľstvo skoro neznáme. Výskum sa uskutočnil na vzorke asi 100 000 osôb na Kréte a ukázal, že úmrtí v dôsledku spomínaných chorôb boli iba 9, oproti 466 v tej istej vzorke vo Fínsku.

Vďačiť môžme olivovému oleju

Tento neuveriteľne veľký numerický rozdiel bol dosiahnutý vďaka krétskemu spôsobu stravovania, konkrétne častej a dennej konzumácií olivového oleja. Tajomstvo sa teda skrýva v krétskom olivovom oleji, v „našom“ olivovom oleji. V staroveku už v dobách kráľa Minosa, 2000 rokov pred naším letopočtom, mal olivový olej veľmi dôležité miesto v ekonomike ostrova Kréta. Používal sa ako jedlo, na krásu, z farmaceutických dôvodov, na náboženské obrady atď. Na Kréte sú špeciálne poľnohospodárske podmienky v kombinácii so slnečnými dňami výnimočne priaznivé a vhodné na skvelú produkciu a najlepšiu kvalitu domáceho olivového oleja, ktorý je na celom svete všeobecne známy ako prvotriedny olivový olej. Je známe, že krétska strava predstavuje tajomstvo dlhotrvajúceho a zdravého života. Jeho hlavnou zložkou je krétsky olivový oje, vždy čistý bez akýchkoľvek druhov konzervantov či iných aditív. Sarakina a Critida sú oleje farmárov, od výroby po váš stôl.