Balzamiko

Balzamikový ocot je tmavohnedý ocot, ktorý sa vyrába z nekvasenej hroznovej šťavy. Je známe, že má výrazné, komplexné chute a kyslý záver. Pravý balzamikový ocot dozrieva v sudoch mesiace či dokonca roky a môže byť poriadne drahý. Balzamikový ocot sa stal obľúbenou prísadou do prípravy jedál, najmä šalátových dresingov a marinád. Ľudia ho používajú ako nízkotučnú prísadu a súčasť stravy zdravej pre srdce. Predpokladá sa, že balzamikový ocot môže prispieť k zníženiu hmotnosti, nízkej hladine cholesterolu a dokonca k žiarivej pleti.

Pomáha znižovať cholesterol:

Zo všetkých výhod balzamikového octu je táto možno najlepšie zdokumentovaná. Balzamikový ocot je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí si chcú udržať alebo znížiť hladinu cholesterolu. Antioxidanty nachádzajúce sa v balzamikovom octe sa zameriavajú na „scavenger bunky“, ktoré sú pre vaše telo toxické a zvyšujú hladinu LDL (nezdravého cholesterolu). Konzumáciou balzamikového octu ako dresingu alebo polevy môžete skonzumovať dostatočné množstvo, ktoré pomôže vášmu telu chrániť sa pred upchatými cievami.

 

Napomáha zdravému tráveniu:

Hlavnou účinnou látkou balzamikového octu je kyselina octová, ktorá obsahuje kmene probiotických baktérií. Tieto probiotiká nielen uchovávajú potraviny, ale môžu tiež umožniť zdravé trávenie a zlepšiť zdravie čriev. Existujú aj pozitívne výhody imunitného systému, ak máme tieto zdravé baktérie nazývané črevný biom. Probiotické zlúčeniny v kyseline octovej môžu byť jedným z dôvodov, prečo niektorí ľudia prisahajú, že balzamikový ocot im spôsobuje pocit sýtosti.

 

Podporuje chudnutie:

Rodina octov je známa svojimi vlastnosťami proti obezite a balzamikový ocot nie je výnimkou. Ako už bolo spomenuté vyššie, balzamikový ocot obsahuje probiotické zlúčeniny, ktoré vám pomôžu cítiť sa plnšie a dlhšie. Na rozdiel od iných dochucovadiel, ako je maslo a majonéza, balzamikový ocot neobsahuje tuk. Hoci to nie je magický elixír na chudnutie, existuje dôvod veriť, že začlenenie balzamikového octu do vašej stravy vám pomôže dosiahnuť vaše ciele v oblasti chudnutia.

Môže zlepšiť vašu pokožku:

Iné druhy octu, ako je jablčný ocot, môžu pôsobiť skôr ako lokálne lieky proti akné, pretože vôňa balzamikového octu je dosť štipľavá. Tmavá farba balzamikového octu náchylná na škvrny vás tiež môže odradiť od nanášania priamo na tvár. Ale balzamikový ocot obsahuje kyselinu octovú a antimikrobiálne zlúčeniny, ako aj antioxidanty. Konzumácia balzamikového octu ako súčasť vašej bežnej stravy môže spôsobiť, že vaša pokožka bude jasnejšia a vaša pleť bude jasnejšia.

Je priateľský k cukrovke:

Balzamikový ocot je antiglykemický Dôveryhodný zdroj. V prehľade z roku 2006 štúdie dokonca naznačili, že po konzumácii octu ľudia s inzulínovou rezistenciou zažívajú hladinu cukru v krvi až päť hodín. Použitie balzamikového octu ako koreniny môže spôsobiť, že vaše jedlo bude priaznivejšie pre cukrovku a pomôže vám vyhnúť sa výkyvom hladiny cukru v krvi, ku ktorým dochádza po jedle.

Zlepšuje krvný obeh:

Balzamikový ocot obsahuje polyfenoly, ktoré sú predmetom skúmania, ako pomáhajú vášmu kardiovaskulárnemu systému. Možno o tom často nepremýšľate, ale balzamikový ocot je ovocný produkt, pretože sa vyrába z hrozna. Zistilo sa, že hrozno chráni vaše krvné doštičky pred agregáciou, čo môže zabrániť srdcovým chorobám. To môže byť jedným z dôvodov, prečo stredomorské kultúry po stáročia používajú balzamikový ocot ako „liečivú“ a „anti-aging“ zložku.

Môže pomôcť pri hypertenzii:

Výhody balzamikového octu pre váš kardiovaskulárny systém sa vzťahujú aj na váš krvný tlak. Laboratórna štúdia z roku 2001 odhalila, že potkany s hypertenziou mali po dlhodobej konzumácii octu lepší krvný tlak. Konzumáciou 1 až 2 čajových lyžičiek balzamikového octu ako dresingu alebo marinády urobíte svoje jedlo nielen chutnejším, ale pomôžete aj zdraviu svojho srdca.