Džem vs marmeláda vs lekvár… Aký je medzi nimi rozdiel?

Džem vs marmeláda vs lekvár… Aký je medzi nimi rozdiel?

 • Rozdiel je práve v postupe ich prípravy a taktiež v konzistencii. Poďme si to bližšie vysvetliť.

  Marmeláda

  Je pripravovaný z ovocnej drene a následne sa prevarí do rôsolovitej konzistencie. Jej najčastejšie využitie ja ako plnka do varených a pečených pokrmov z múky. Jej výhodou je, že sa nerozteká. Robí sa buď z jedného druhu ovocia alebo dvoj, či viacerých druhov.

  Zaujímavosť: Nedostatok pektínu je dôvod, prečo sa marmeláda nedá prirodzene variť z niektorých druhov ovocia. Pomôcť sa dá pridaním umelých pektínových látok na vytvorenie rôsolu.

  Lekvár

  Na prípravu sa zvyčajne používa úplne zrelé, ale zdravé ovocie. Lekvár nám vznikne odparením vody z ovocia do hustej konzistencie, preto nám neskvasí a nesplesnivie. Veľmi dôležité je ale dodržiavanie čistoty pri jeho varení. Ovocie je potrebné pred varením prepasírovať a pomleť v mlynčeku.

  Zaujímavosť: Pri jeho varení je potrebné stále miešanie, pretože sa môže ľahko pripáliť, čo môže spôsobiť horkú chuť.

  Džem

  Príprava džemu začína krájaním ovocia, čím sa rozlišuje od marmelády. Takže pri džeme na chlebíku musíme do „niečoho zahryznúť”. Pred varením ovocie presladíme vrstvením s cukrom. Týmto procesom sa zníži čas varenia a džem je rôsolovitejší. Dôležitou časťou procesu je zberanie peny pri varení. Ako zistíme, že džem je hotový? Stačí sa prstom dotknúť hornej vrstvy a ak sa nám jemne prilepí na prst, je hotový.

  Spravili sme Vám chuť na dobrú vianočku s marmeládou? Neváhajte a chytro si objednajte niektorú z našej ponuky.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *