Olivy z pohľadu histórie
- Olivovník pochádza z Malej Ázie a pred 6000 rokmi sa rozšíril z Iránu, Sýrie a Palestíny do zvyšku Stredomoria.
- Je považovaný za najstarší pestovaný strom na svete – pestoval sa ešte predtým, ako bol vynájdený spisovný jazyk.
- Olivy sprevádzali človeka už v neolite, mladšej dobe kamennej a rástli i na Sahare skôr, ako ju vysušilo slnko a púštne vetry.
- Pestovalo sa na Kréte do roku 3000 pred Kristom a mohlo byť zdrojom bohatstva minojského kráľovstva.
- Feničania rozšírili olivu na stredomorské pobrežie Afriky a južnej Európy.
- Olivy sa našli taktiež v egyptských hrobkách z obdobia 2000 rokov pred naším letopočtom.
- Olivová kultúra bola rozšírená medzi prvých Grékov a potom Rimanov. Keď Rimania rozšírili svoje panstvo, priniesli so sebou olivu.
- Olivovníky na Olivovej hore v Jeruzaleme majú údajne viac ako 2000 rokov a sú stále relatívne nováčikmi vzhľadom na dlhú domestikáciu olív. Presnú odrodu stromov na hore nepoznáme.
- Človek manipuloval s olivovníkom toľko tisíc rokov, že nie je jasné, z ktorých odrôd pochádzali iné. Zistilo sa, že odrody v jednej krajine sú totožné s odlišne pomenovanými odrodami v inej krajine.
- V súčasnosti sa vykonáva určitý výskum pomocou techník mapovania génov, aby sa zistil rodokmeň olivovníkov. Kríkové „divoké“ olivy stále existujú na Blízkom východe a predstavujú pôvodný kmeň, z ktorého pochádzajú všetky ostatné olivy.
- Za posledných niekoľko sto rokov sa olivy rozšírili do Severnej a Južnej Ameriky, Japonska, Nového Zélandu a Austrálie.
- Keď františkáni pochodovali na sever a zakladali misie v Kalifornii, vysadili aj olivové háje. Južná Kalifornia videla prvé olivovníky. Podľa správy v knihe Judith Taylorovej, The Olive in California, návštevník misie San Fernando v roku 1842 videl misijné budovy v ruinách, ale ovocný sad s dobrou úrodou olív.
- Z kresťanského hľadiska majú olivy tiež svoj význam. Pochádza to z čias, kedy sa starý Noe zo svojej archy pozeral do modrej diaľky a čakal na znamenie zmierenia od svojho Boha. Bola ním olivová ratolesť, ktorú priniesla v zobáčiku holubica, keď opadli vody, ktoré mali očistiť svet. A tak sa stala olivová halúzka symbolom priateľstva a mieru.
- Ďalšou zaujímavosťou z biblie je tvrdenie, že vždy tam, kde rástol olivovník, sa ľuďom darilo, hoci často bola samotná krajina viac než nehostinná.
- História mesta Atény sa tiež spája s olivami a to práve z čias, kedy bohyňa Athéna bojovala o vládu s Poseidonom. Múdra Athéna ponúkla Grékom olivu a Poseidon koňa. Grécky kráľ dal prednosť olivovníku ako symbolu mieru pred koňom symbolizujúcim boj a tým si naklonil na svoju stranu bohyňu Athénu, ktorá sa stala patrónkou mesta pomenovaného podľa nej.
- Fakt, že olivové drevo horí aj keď je mokré bol hlavným motívom k zasadeniu olivovníkov už v dávnej minulosti.
Veríme, že ste sa zase dozvedeli niečo nové o olivách a tešíme sa na Vás pri našom ďalšom článku.