Najstarší žijúci olivovník na svete je na Kréte!

Najstarší žijúci olivovník na svete je na Kréte!

Najstarší olivovník na svete sa nachádza v dedine Ano Vouves z mesta Kissamos v Kánii na Kréte. Starodávny strom je starý 3 000 rokov, čo určila medzinárodná vedecká komunita.

Starodávny olivovník vo Vouves má kmeň s obvodom 12,5 metra a priemerom 4,6 metra. Patrí medzi miestne odrody tsounati a bol vrúbľovaný vo výške 3 metrov na divoký olivovník.

Kvôli vrúbľovaniu bol kmeň prírody natoľko krásne tvarovaný, že pripomína sochu. V roku 1990, po jednomyseľnom rozhodnutí v prefektúre Chania, bol olivovník Vouves vyhlásený za prírodnú pamiatku veľkého významu vďaka svojmu statusu najstaršieho stromu svojho druhu na svete.

Najstarší olivovník stále produkuje vysoko kvalitné olivy

Plody starobylého olivovníka vytvárajú najlepší olivový olej na svete, čo z tejto oblasti robí kolísku pestovania olív na ostrove Kréta. Kmeň stromu je teraz dutý, pretože v ňom nie je jadrovník, takže oliva sa obnovuje smerom von a jadrovník postupne hnije.

Na mieste olivovníka vrátane celého kopca, na ktorom sa nachádza niekoľko dedín, sa nachádzajú tisíce olivovníkov a verí sa, že tieto dediny produkujú najlepší olivový olej na svete.

Prečo je olivovník v Grécku dôležitý?

Olivovník je spájaný s Gréckom po celé tisícročia. Symbolizuje mier a prosperitu, ako aj nádej na vzkriesenie a prosperujúci život. Čisto stredomorská grécka krajina je posiata týmito stromami a Gréci boli v priebehu storočí neoddeliteľne spätí s touto rastlinou.

Pre starovekých Grékov bol olivovník spolu s dubom jedným z dvoch najuznávanejších mýtických stromov. Táto hlboko zakorenená láska a úcta, ktorú prejavovali Gréci, pretrvávala po celé storočia.

Grécky olivový olej
Grécky olivový olej alebo „tekuté zlato“, ako ho nazýval Homér, je súčasťou histórie Grécka od staroveku. Je nenahraditeľnou výživovou zložkou gréckej stravy.

Starí Gréci tiež používali olivový olej ako súčasť svojich snáh o zdravý život a na podporu dlhovekosti. Používali ho na kozmetické účely na pokožku a vlasy. Dnes je grécky olivový olej väčšinou považovaný za najlepší na svete.

História používania olivy ľudstvom siaha do dávnej histórie. Botanik Augustin Pyrame de Candole vo svojej práci „Origin des plantes cultivees“ píše, že naše pestovanie stromu sa datuje do roku 4000 pred naším letopočtom – a jeho pôvod pochádza z Malej Ázie.

Dnes je na celom svete asi 800 miliónov olivovníkov – z toho asi 95% sa pestuje v stredomorskej oblasti, ktorá má najlepšie pôdne a klimatické podmienky na pestovanie olív.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *