10 rád ako si správne vybrať kvalitný Extra panenský olivový olej (EPOO)
Po vyskúšaní pravého Gréckeho Extra panenského olivového oleja a potom toho voľne dostupného zo supermarketov na Slovensku a nevrátiť sa k tomu gréckemu by bolo rúhanie. Uvedieme Vám 10 rád ktoré si môžete prečítať, pred kúpou extra panenského olivového oleja, aby ste naozaj dostali kvalitu a skutočne dobrý EPOO a nie iba zmes nekvalitných olív. Obchodné reťazce poskytujú EPOO vo veľkých množstvách a kvalita týchto produktov ani z ďaľeka neodpovedá kvalite našich olejov.
1. Farba
Farba olivového oleja nesvedčí o jeho kvalite. Jeho farba je ovpliňovaná rôznymi faktormi ako napríklad odroda olív alebo čas ich zberu. Všeobecne olivový olej z olív skorého zberu ma zelenšie sfarbenie než olej z neskoršieho zberu, ktorý ma tmavšiu farbu. Ak však natrafíte na napríklad oranžovú farbu oleja, v tom prípade ho určite obídte.
2. Kyslosť
Kyslosť je chemický parameter, meranie množstva voľných mastných kyselín v oleji, a tým pádom nemení nič na príchuti oleja. Súčastné právne predpisy určujú, že extra panenský olivový olej, musí obsahovať menej ako 0.8º kyslosť. Najkvalitnejšie EPOO dosahujú kyslosť od 0.1º na 0.3º stupňov. Kyslosť ako známka kvality je len obchodnou stratégiou výrobcov.
Kúpa EPOO sa môže zdať drahá. Mali by ste však vedieť, že výroba EPOO nie je lacná záležitosť!
3. Obal
Najlepšie oleje majú vždy tmavý a nepriehľadný obal, aby neprepúšťal slnko a teplo. Preto sa tie najvalitnejšie EPOO najčastejšie v sklenenných alebo keramických flašiach. Ak by ste aj narazili na olivový olej v PET fľaši, majte na pamäti že takto skladovaný olej stráca trvanlivosť a kvalitu a preto ho treba skonzumovať čím skôr, prípadne preliať do tmavej sklenennej fľaše.
4. Štítok
Etiketa na oleji by mala obsahovať dátum výroby, prípadne dátum spotreby, alebo dátum, kedy bol olej plnený do fliaš. Takisto by štítok mal obsahovať druh olív. Ak na etikete najdete : ZMES OLÍV pôvodom z EU, alebo niečo podobné, zďaleka sa takémuto oleju vyhnite.
5. Uskladnenie oleja
Kedže sú olivové oleje náchylné na teplo a slnečné svetlo, mali by sa skladovať na tmavom suchom a chladnom mieste. Oleje značky MyOlivier sú uskladňované v špeciálne prispôsobených skladoch, takže sa nemusíte báť , že stratia na kvalite.
6. Vyhnite sa neznámym značkám oleja
Kvalita a kvantita nikdy neboli veľkí priatelia. Veľké spoločnosti vo veľkom nakúpia olivy alebo olej balia pod svojou značkou a takýmto veľkým odberom a množstvom získavajú výhodnejšiu cenu, avšak aj nižšiu kvalitu. Napríklad, ak liter extra panenského olivového oleja od výrobcu stojí 5 – 6 €, je ťažko uveriť kvalite výrobku ak ho supermarket predáva napríklad za 4 € a na druhú fľašu Vám ponúkne zľavu 50%. Takýto olej by mal byť viac ako podozrivý.
7. Kupovať priamo od dovozcu
MyOlivier si zakladá na výbere len tých najlepších výrobcov olivového oleja. Preto dovážame práve od rodinných firiem z Kréty, ktoré sa už po stáročia venujú pestovaniu olív a výrobe olivového oleja. Práve vďaka tomu si môžu byť naši odberateia istí, že dostanú tie najkvalitnejšie produkty.
8. Ochutnávka oleja
Luxus, ktorý si zákazník v supermarketoch alebo hypermarketoch nemôže dovoliť. MyOlivier poskytuje aj túto možnosť spojenú s pestrým programom. Vôňa dobrého oleja by mala byť čerstvá, zacítite čerstvo pokosenú trávu, paradajku, bylinky, mandle alebo banán.
9. Certifikáty kvality a ocenenia na súťažiach olivových olejov
Na obaloch výrobku by mali byť viditeľne umiestnené logá certifikátov , ktoré garantujú kvalitu oleja. Napríklad logo asociácie garantujúce BIO a ekologickú kvalitu, logo s označením a garanciou pôvodu oleja. Všetky certifikáty a ocenenia firiem Critida a Sarakina sú voľne dostupné na našom webe pod kategóriou Partneri -> Ocenenia a certifikáty
10.Nefiltrované oleje
Tieto oleje sú tie najzdravšie plné prospešných látok, avšak má to aj obrátenú stranu mince, pretože tieto oleje obsahujú vodné kvapôčky ,ktoré spôsobujú degradáciu oleja, tak isto ako aj zvyšky dužiny, kôstky a iné častice ktoré vznikajú pri mletí. Takže ak má olej viac ako 4 mesiace po ukončení extrakcie, je lepšie nekupovať ho. Nikto Vám nebude garantovať, že je v ideálnom stave. Ak sú navyše v spodnej časti fľaše hnedé kvapky značí to už degradáciu oleja.